КРИТЕРИИ Критериите за оценка на номинациите в категорията "Неправителствена организация, най-активно използвала ЗДОИ" са: Български хелзинкски комитет Номиниращ: Доротея Дачкова, в. Сега Българският хелзинкски комитет (БХК) е сред организациите, които активно ползват възможностите на ЗДОИ, за да правят институциите по-прозрачни и отчетни.
В последните месеци БХК публикува "Списък на влезлите в сила и действащи инструкции и указания на главния прокурор на Република България, издадени по силата на чл. 138, т. 6 от Закона за съдебната власт", получен след постоянство по темата и съдебна битка.
БХК е и сред организациите, които не оставиха темата за полицейското насилие по време на антиправителствените протести и търсиха докрай информация за наказанията на полицаите, превишили властта и правата си срещу гражданите. ("Няма нито едно уволнение за полицаите, малтретирали протестиращи на 10 юли 2020 г.")
И двете теми са от обществено значение.
От началото на мандата на действащия главен прокурор БХК е подал до прокуратурата десет заявления по ЗДОИ и е водил дела срещу получените 10 отказа. Всички откази са отменени от съда. (За справка: Номинация за анти-награда за Прокуратура на Република България)
Фондация "Четири лапи" Номиниращ: ПДИ Номинираме Фондация "Четири лапи" за Златен ключ в категория "НПО" за активното търсене на информация по ЗДОИ в усърдната им работа за защита на животните в България.
Във втория брой на информационния бюлетин на ПДИ за 2021 г., адв. Стефан Ангелов коментира този случай в публикацията си "Длъжен ли е държавният орган да съхранява информацията, която трябва да предостави?". Адв. Кирил Терзийски прави обзор на делото в съдебните новини на броя.
През 2020 екипът на Фондация "Четири лапи" изпрати заявления по ЗДОИ и до общините в България, за да анализира как изпълняват вменените им в закона дейности за безстопанствените кучета и домашните любимци.
Сдружение „Кампании и активизъм за животните в индустрията“ (КАЖИ) Номиниращ: ПДИ Номинация за активното използване на ЗДОИ при събиране на информация за проверките във фермите за норки, мерките срещу COVID-19, състоянието на обектите за отглеждане на други животни като лисици, нутрии и др.
Сдружението печели и дело срещу отказ на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) да предостави информация за проведените проверки и резултати от лабораторни изследвания за разпространението на COVID-19 и вируса SARS-CoV-2 във фермите за норки. Главният секретар на БАБХ предоставя информация за една проверявана ферма и отказва за друга с мотив търговска тайна и липса на съгласие от трето засегнато лице. С подкрепата на ПДИ частичният отказ е обжалван пред АССГ. Отказът е отменен от съда, който приема че е налице надделяващ обществен интерес за предоставяне на достъп до исканата информация.
Спечеленото дело е отразено в Брой 3 (207) 2021 на бюлетина на ПДИ. БИПИ (Български институт за правни инициативи) Номиниращ: ПДИ Номинираме БИПИ (Български институт за правни инициативи) за наградата „Златен ключ“ за разследването как се изразходват средствата, получени за справяне с COVID-19.
На 17 февруари 2021г. БИПИ подава заявление за достъп до информация с 8 въпроса до УМБАЛСМ „Н.И. Пирогов“, с което иска да разбере в периода 13.03.2020г.-31.01.2021г. колко и какви средства е получила болницата, колко пациенти са преминали за лечение, колко и какъв персонал „на първа линия“ са получили допълнителни средства във връзка с пандемията от COVID-19. Тъй като в 14-дневния срок отговор не е получен, с подкрепата на ПДИ е подадена жалба срещу мълчалив отказ.
Резултатът от разследването е спечелено дело и Наръчник „Стъпка по стъпка: по следите на парите за справяне с COVID-19“
С Решение № 4948/23.07.2021 на АССГ мълчаливият отказ е отменен и преписката е изпратена на директора на „Пирогов“ за изрично произнасяне по заявлението. Налага се извод, че мълчаливият отказ за произнасяне по заявление, подадено по реда на ЗДОИ, е недопустим. Съдът приема, че УМБАЛСМ „Пирогов“ безспорно е задължен субект в качеството на публичноправна организация (лечебно заведение) по смисъла на чл. 3, ал. 2, т. 1 от ЗДОИ.
Наръчникът съдържа практически стъпки, които ще подпомогнат активните граждани да осъществяват контрол върху разходването на средства, така че те да се използват ефективно. Отделено е внимание на ЗДОИ (Закон за достъп до обществена информация) като важна стъпка в процеса на разкриване на злоупотреба с публични средства.
|