За ПДИ
English
ИДЕЯТА
НАГРАДИ
НОМИНАЦИИ
НАГРАДЕНИ
ЦЕРЕМОНИИ
ПОПУЛЯРИЗИРАНЕ
НОВИНИ
2003 година
Първата церемония по връчването на наградите за принос в областта на достъпа до информация се проведе на 28.09.2003 г.
 
На 28 септември, 2003 г. на разширена прес-конференция в зала "Мати" на НДК от 14:00 ч. бяха представени номинираните и обявени наградите по повод първото отбелязване на Международния ден на правото да знам.
 
С проекта за дневен ред на прес-конференцията можете да се запознаете тук (80Kb PDF).
 

През 2003 г. "Златен ключ" в категорията "Гражданин, който използва най-активно правата си по ЗДOИ" бе връчен на г-н Кирил Караиванов. В продължение на няколко години Кирил Караиванов провежда собствено разследване на закононарушения, свързани с дейността на държавната фирма “Брилянт” ЕООД и Държавна агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” (ДА “ДРВЗ”). В резултат на това г-н Караиванов събира значително количество информация. Необходими са му още няколко документа, за което подава заявление до ДА “ДРВЗ”. Председателят на ДРВЗ отказва предоставяне на поисканата информация. Г-н Караиванов обжалва отказа пред Върховния административен съд, който отменя отказа и връща преписката на ДРВЗ за произнасяне.За упоритостта и последователността си в упражняването на правото да знам, Йордан Лазов бе "ограмотен" на 28 септември 2003 г.

 

Йордан Лазов е един от първите граждани, пожелал да заведе съдебно дело срещу отказ на държавен орган да предостави информация. През 2000 година г-н Лазов подава серия заявления за достъп до обществена информация с която иска да му бъде предоставен достъп до екологична информация. След поредния отказ на МОСВ, той се обърна към екипа на ПДИ с молба да се заведе дело срещу отказите на министъра на околната среда да предостави информация. Заведеното дело беше спечелено.

 

Почетна грамота бе връчена на гражданина Вилям Попов от София.

 

Страшимир Козаров бе удостоен с грамота през 2003 г. заради търсенията си на информация, свързана с разрешаването на проблеми на граждани в неравностойно положение в България. От 2001 г. той активно търси информация от отговорните държавни институции, отнасяща се до положението на хората с различни видове увреждания. Въз основа на подаденото от Козаров заявление за достъп до обществена информация, отправено до Министерство на труда и социалната политика през 2002 г. беше заведено и спечелено дело срещу министерството.
 

Първата неправителствена организация, носител на "Златен ключ" за активно използване на ЗДОИ е Национално движение "Екогласност" - Монтана.

 

Посредством подаването на заявления за достъп до информация и воденето на съдебни дела, НД "Екогласност" - Монтана осъществява активен контрол върху дейността на органите на изпълнителната власт. Организацията води дела за достъп до обществена информация и е особено активна в търсенето на информация, свързана със строежа на атомна централа "Белене". Информацията, която НД "Екогласност" разкрива е от голямо обществено значение. 

 

Почетни грамоти в категория "Неправителствена организация, най-активно упражнявала правото си на достъп до информация" през 2003 г. бяха връчени на:

  • ИнфоЕкоКлуб - Враца
  • Обществен барометър - Сливен
  • Сдружение на общопрактикуващите лекари – В. Търново

Награда "Златен ключ" за най-добър журналистически материал, подготвен с информация, получена по силата на ЗДОИ през 2003 г. бе отличена статията "13 000 000 лева от здравната каса са изхарчени незаконно" на Зина Соколова от в-к "168 часа". 

 



С почетни грамоти в категорията "Най-добър журналистически материал, свързан с правото на достъп до информация" за 2003 г. бяха удостоени:

  • Алексения Димитрова от в-к "24 часа" за поредицата "ЦРУ срещу ДС" , публикувана между април и юли 2002 г.;
  • Христо Христов, журналист от в. Дневник за поредицата от публикации във вестниците "Демокрация" и "Дневник", за двете му книги и филма "Досиетата скитник"; и
  • в-к "Сега" за статията "Сега" си купи 30 мин. разговор с чиновничка".


През 2003 г. и журналистите от в-к “Труд” използваха процедурите на ЗДОИ при подготовка на свои материали. Широк обществен отзвук предизвикаха материалите, изготвени с помощта на информация получена по ЗДОИ, за командировките на народни представители и новините около работата на Правителствената информационна служба. За тези публикации, те също получиха почетна грамота в Деня на правото да знам.
 

През 2003 г. бе връчен "Златен ключ" в категорията "Медия, най-често използвала ЗДОИ за подготовка на своите предавания и публикации" на в-к "168 часа". 

 

Наградата бе присъдена за разследвания на темата за депутатските пътувания и особено за обществения натиск оказан с материала за незаконно изхарчени пари от Националната здравноосигурителна каса.

Почетна грамота в категорията "Медия, най-често използвала ЗДОИ за подготовка на своите предавания и публикации" бе връчена на в-к "Тунджа" - Ямбол. С редица публикации, при които за узнаване на факти и събития е използвана процедурата по ЗДОИ медията постига голям обществен ефект. Материали като “С лъжа промишленикът Моньо турил ръка на 1/3 от Тунджалъка”, “Царедворец се отказва от кръчма след вестникарска публикация”, “Източват незаконно общински кариери”, “Магистрат крие присъда на чорбаджийски наследник” се разкриват проблеми от дневния ред на обществото и предизвикват към по- голяма прозрачност в работата на институциите.
 
Почетна грамота в категорията "Медия, най-често използвала ЗДОИ за подготовка на своите предавания и публикации" бе връчена на в-к "24 часа" за използване на процедурите на ЗДОИ за публикации, разкриващи как българските управленци използват парите на данъкоплатеца.
 
Радио Шумен бе също "ограмотено" в категорията за медия за направените повече от 15 материала и коментара в свои предавания, използвайки процедурите на ЗДОИ за подготовката им през 2003 г.
 
Награда ”Златен ключ” в категорията "Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани" получава Община Добрич за създаването на работно място "Предложения, жалби" в Центъра за услуги и информация на гражданите в общината и въвеждането на електронен адрес, на който гражданите могат да изпращат сигнали за корупция, както и други мнения, предложения и жалби относно работата на общинска администрация.
 

 
В съответствие със ЗДОИ главният експерт от "Предложения, жалби" извършва консултации и приема заявления за достъп до обществена информация. Като механизъм за обратна връзка е въведен електронен регистър за устни и писмени сигнали, жалби, предложения, молби от гражданите. На всеки подаден сигнал се отговаря писмено, след проверка и обработка от компетентни служители.
 
С цел подобряване организацията и провеждането на приемните дни са въведени електронни контролни карти, които се поместват в Интранет мрежата на общината, обособени в папки за съответните ръководители.
 
Почетни грамоти в категорията "Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани" получиха  Министерство на икономиката, Община Сливен, Община Карнобат и Министерство на околната среда и водите.
 
Награда ”Златен ключ” в категорията "Най-добра уеб страница на институция, от гледна точка на ЗДОИ" се връчва на Върховен административен съд - http://www.sac.government.bg.
 

 

С почетни грамоти в категорията "Най-добра уеб страница на институция, от гледна точка на ЗДОИ" са удостоени: 

 

Община Стара Загора http://city.starazagora.net/
Държавна агенция за закрила на детето http://www.sacp.government.bg/
Областна администрация - Варна http://www.vn.government.bg/ 

Антинаградата "Катинар" в категорията "Институция, която не изпълнява задълженията си по ЗДОИ и нарушава правата на гражданите по ЗДОИ" получава Държавен фонд "Земеделие" за това, че не е отговорил на нито едно писмено заявление през годината и не приема устни заявления.
 

Главна дирекция «Изпълнение на наказанията» на МП получава антинаградата "Вързан ключ" в категорията "Най-абсурдно и смешно решение по заявление за достъп до информация"  за отговор до Тодор Янакиев, който иска достъп до затворническите досиета на дисидента Илия Минев, тъй като провежда изследавне, чията крайна цел е издаване на монография. 

 

Писмото четете тук.




 

28 септември – Международен ден на правото да знам
© 2003-2024 Фондация ПДИ. Всички права запазени.